Šta je skakačko koleno?

Skakačko koleno (Jumper knee) predstavlja sindrom prenaprezanja koji karakterišu patološke promene infrapatelarnog i delom suprapatelarnog ligamenta. Najčešća je sportska povreda kolena, naročito kod sportova koji su povezani sa učestalim skokovima ili dugim trčanjem (odbojkaši, košarkaši, skakači, i dr.).

Osnovni simptomi

Osnovni simptom je bol u predelu donjeg pola čašice kolena (patella). Bol može biti različitog intenziteta i obično nastaje postepeno. U početku se bol javlja samo posle treninga i prolazi nakon perioda odmora, a kasnije, bol postaje stalan i prisutan je i u miru. Čest je i osećaj nestabilnosti kolena.

Koji su najčešći uzroci nastanka?

Najčešći uzroci nastanka skakačkog kolena su povećan intenzitet treninga i neadekvatna podloga na kojoj se trenira, zatim nedovoljna fleksibilnost četvoroglavog mišića (m.quadriceps femoris), disbalans u mišićnoj snazi prednje i zadnje lože natkolenice i ligamentarna slabost. Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda i dijagnostičkih pretraga ( Ultrazvuk mekih tkiva i Magnetna rezonanca).

Vrste terapija

Terapija je fizikalna, regenerativna i operativna.

Neoperativna terapija podrazumeva primenu analgetskih, antiinflamatornih i antiedematoznih terapijskih modaliteta fizikalne medicine i rehabilitacije, pre svega: HILT laser, Tekar terapija, Horizontalna terapija, Indiba, i dr. Nakon eliminacije bola pacijenti budu podvrgnuti individualnom kineziterapijskom programu.

Regenerativne procedure podrazumevaju primenu Proloterapije, PRP i Celular matriks.

Proloterapija se pokazala kao superiorna metoda u tretmanu skakačkog kolena. Glukoza se smatra idealnim proliferativnim rastvorom jer je rastvorljiva u vodi, normalan je sastojak tela i može se ubrizgati na više mesta u većoj količini Operativno lečenje se primenjuje ukoliko neoperativne metode nisu dovele do poboljšanja tegoba.

Povratak spotskim aktivnostima

Povratak sportu – zavisi od težine povrede. Kod blažih slučajeva za povratak sportskim aktivnosti potrebno je bar šest nedelja uz adekvatan fizikalni tretman, a za teže slučajeve potrebno i do četiri meseca i to uvek uz prekid sportskih aktivnosti. Nakon operativnog lečenja potrebno je sprovesti rehabilitacioni tretman u trajanju od osam do dvanaest nedelja, dok se potpuni povratak sportskim aktivnostima očekuje za pet do šest meseci.

Autor: Doc. dr Saša Milićević

Ostali povezani članci

Scroll to Top