Šta je facijalni živac?
Facijalni živac (nervus facialis) je mešoviti kranijalni nerv koji sadrži motorna, senzitivna i parasimpatička vlakna.
Oštećenje facijalnog nerva može biti:
- centralno (centralna paraliza), kada nastaje slabost ili oduzetost madibularne grane, odnosno mišića donje usne i brade. Uzrok je oštećenje centralnog nervnog sistema. Slabost se javlja na suprotnoj strani od strane lezije centralnog nervnog sistema (CNS).
- periferno (periferna paraliza), kada nastaje slabost ili oduzetost temporalne, zigomatične i bukalne grane, odnosno mišića čela, obraza i donje vilice. Slabost se javlja na strani lezije.
Uzroci oštećenja facijalnog živca mogu biti raznoliki: zapaljenje, tumori, traume, hladnoća, demijelinizacione bolesti CNS-a, vaskularne lezije CNS-a, herpes zoster virus, i drugo.
- ne može da nabere čelo,
- ne može zatvori oko. Pri pokušaju da se zatori oko jabučica krene nagore i u polje, a kapak ne može da se zatvori (Belov fenomen). Suze se prelivaju preko donjeg kapka.
- ne može da pokaže zube, ugao usana je spušten.
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda i dopunskih neuroradioloških pretraga (rentgen, magnetna rezonanca, itd.).
Terapije može biti medikamentozna, fizikalna, komplementarna i operativna. Od terapijskih modaliteta komlementarne i fizikalna medicine od najvećeg značaja su akupunktura, laseroterapija, elektrostimulacija i kineziterapija. Uvođenjem Neuroproloterapije u terapijski protkol povećali smo terapijske mogućnosti u tretmanu ovog stanja.
Kombinacijom navedenih terapijskih modaliteta kreiramo individualni plan lečenja, a višegodišnje iskustvo nam omogućava da periferne lezije facijalnog živca lečimo sa velikim uspehom i u optimalnom vremenskom periodu.